Poznańskie Autobusy - Poznańskie Autobusy

W dniu 29 listopada 2017r. doszło do otwarcia ofert w ogłoszonym 7 października przetargu na 2 autobusy klasy MAXI, zorganizowanym przez Zakład Komunikacji Publicznej z Suchego Lasu. Zgodnie z przewidywaniami ofertę złożył Solaris, który dostarczył nowe pojazdy podczas dwóch poprzednich zakupów przewoźnika oraz... Autosan!

ZKP przygotowało na zakup budżet, zakładający kwotę 850 000 złotych netto za jedno auto, gdzie część środków pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Spośród ofert Solarisa i Autosana, ku naszemu zaskoczeniu, droższa okazała się ta druga. Autosan wycenił bowiem jeden autobus na kwotę 938 600 złotych netto, a Solaris na 885 000 złotych netto (czyli obydwie przekraczają budżet). Nowe pojazdy mają być wyposażone wręcz identycznie, jak ostatnio dostarczane Solarisy czwartej generacji. Silnik o mocy minimum 200kW ma być zblokowany z przynajmniej czterobiegową skrzynią biegów, a jego komora ma być wyposażona w system gaszenia pożaru. Wewnątrz ma znaleźć się przynajmniej 28 miejsc siedzących, a wymagany układ drzwi to standardowo już 2-2-0.

Teraz należy czekać na decyzję ZKP o wyborze najlepszej oferty. W przypadku propozycji z Bolechowa, przekroczenie budżetu jest stosunkowo niewielkie, a do tego zakup wspomaga Unia Europejska, zatem Solaris jest faworytem. Także względna taniość oferty może wynikać z tego, że firma ma już gotowe rozwiązania dla sucholeskich autobusów, dzięki dwóm poprzednim dostawom, zatem można pominąć koszty projektowe, które w koszty na pewno musiał wliczyć Autosan.

Udział sanockiego producenta w tym przetargu jest bardzo zaskakujący i aż powstaje pytanie, czy to nie koniec wojaży Autosana w okolicach Poznania. Bowiem na rozstrzygnięcie czekają przetargi w Luboniu i dwa w Tarnowie Podgórnym, gdzie w jednym nikt nie przedstawił oferty, co może świadczyć o tym, że w Bolechowie jednak mają już co robić.

 

Solaris Urbino 12 #9107

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież